ТОП 5 на мръсните места в апартамента, където няма нито кош, нито тоалетна

Отдавна не е тайна, че във всеки апартамент или къща най-мръсните места не са местата, които идват на ум първо. И най-новите изследвания на хората отново потвърдиха това. Наред с тази теза тоалетната и кошчето също не бяха включени в списъка. Преди да ви запознаем, стъпка по стъпка с реда по почистване на покъщнина, вижте:

Списък на най-мръсните ъгли

И така, най-мръсното място се нарича кухнята. Именно тя е несъмненият лидер по отношение на комбинация от фактори.

В топ 5 са включени: хладилник; работен плот и повърхности около него; дъски за рязане; мивка, особено дренажен отвор; отворени рафтове. Всички тези места, дори ако се мият и почистват редовно, остават отлична среда за цели орди от микроби и бактерии.

Как да се справим с дъските за рязане

Ако не е толкова просто с повърхностите, тогава с дъските за рязане има много възможности да защитите вас и вашите близки.

Навременната подмяна е добър и най-добър начин да се предпазите от много проблеми. Разбира се, за домашна употреба няма строги правила, както, да речем, за производството или кетъринга. Там санитарните стандарти предписват смяна на плочки веднъж годишно и дори по-често. И техният брой трябва стриктно да съответства на видовете продукти: за всеки, поотделно. У дома е достатъчно да имате само 4 дъски за рязане: за месо; зеленчуци; продукти, които не се нуждаят от готвене; хляб.

Това разделяне вече ще предотврати навлизането на бактерии от сурово месо в други продукти.

Какво има вътре?

Материалът, от който е изработена дъската за рязане, не е маловажна. Най-хигиеничното се счита за стъкло. Тези плочи са най-издръжливи и антибактериални. Но това ще продължи много дълго време и няма да е необходимо да се сменя всяка година.

Лошото тук е, че най-често стъклото е доста хлъзгаво и при контакт с ножа издава неприятни звуци, а ножовете ще трябва да се точат по-често.

Съвет от Чистачи.com препоръчва обмисляне на стъкления плот и рафтове в хладилника. Това ще ви помогне да запазите „най-мръсните места в къщата“ в добро състояние. Те се перат по-лесно и незабавно се забелязват произволни петна и капки, благоприятна среда за бактерии.

Ситуацията с мивката е малко по-сложна, дренажният отвор все още ще изисква специално внимание, но моделите, изработени от удароустойчиво стъкло, ще помогнат за по-бързо общо почистване.

Единственият недостатък е цената, която ще е по-висока от тази на конвенционалните слушалки. Втората най-популярна дъска за рязане е дървото. Но за да преследвате евтини, покупката на дъски от мека дървесина ще струва по-скъпо. За всички дървото изисква повече грижи и предпазни мерки. Като периодично повърхностно третиране с минерални масла и защита от влага. Не може просто да се остави в мивката с други прибори. Най-евтиният, но много кратък вариант са пластмасовите дъски за рязане.

Много евтини не се препоръчват. Те могат да се окажат токсични, но по-скъпите ще трябва да се сменят много често.

Как да измиете дъската за рязане от миризма и бактерии

У дома дъските за рязане се почистват и дезинфекцират много лесно. Редовното извършване на такива манипулации не само ще предпази или възпре от миризми, но и значително ще удължи живота на дъската.

В допълнение към детергентите, специално предназначени за това, има няколко опции: 5% оцет; Лимонов сок; Воден разтвор на хлорхексидин или водороден прекис; Подходящи са и разтвори на сода и сол; В крайни случаи слаб разтвор на хлор.

В повечето случай на дървена дъска, трябва да се уверите, че не е мокра. След употреба веднага измийте и избършете. Това ще предпази от подуване и микропукнатини, където бактериите обичат да се заселват и ще запази структурата на самото дърво за дълго време.

Така навременната обработка с минерални масла, също ще помогне на дървото да не абсорбира миризми.

Какви дъски за рязане могат да се използват в кетъринга

Всички видове разфасовки са разрешени във всички обществени заведения за хранене. Санитарните стандарти изискват само задължително етикетиране по вид на продукта и отделно съхранение според вида. И също така се препоръчва да сменяте поне на всеки 6 месеца или година.

В заключение:

Не вярвайте на рекламните митове за ръба на чинията или тоалетната чиния. Както показва практиката, цели колонии от бактерии и гъбички обожават неочаквани местообитания много повече.

Повече полезни съвети и интересни факти, вижте на адрес: https://www.xn--80apb8af1ae.com/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D1%85%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%BB%D1%8F%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D1%8A%D1%89%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B0.

Posted by at юни 13, 2023
Filed in category: За дома,

Comments are closed.